
“Tudzież” to kolejne “super” – wszyscy używają – ale (prawie) nikt w sposób poprawny 🙂
Zazwyczaj “tudzież” rozumiane jest jako synonim “albo” lub “lub” (heheszki). Tymczasem, jak podaje słownik Doroszewskiego, “tudzież” to “spójnik używany do łączenia zdań lub innych wyrażeń, które odnoszą się do tych samych przedmiotów, osób lub faktów”. Zadaniem tego spójnika jest łączenie słów i zdań równorzędnych, wskazywanie ich jako występujących równocześnie.
Normatywiści (czyli mądre głowy) twierdzą jednak, że używanie tego słowa dziś jest dość hmm… pretensjonalne (czyli sztuczne, zbyt wyszukane). Pojawiać się powinno – jeśli w ogóle – w polszczyźnie pisanej. W jej wersji mówionej brzmi podobno śmiesznie.
Ponadto, oczywiście, używanie “tudzież” w roli “lub” albo “albo” (heheszki 2) jest błędem. Słowniki zalecają jako synonimy “i”, (“a – w funkcji “i”), “także”, “też”, “również”, “oraz”. Antonimem (czyli przeciwieństwem) “tudzież” jest “bez”.
Niemniej – naprawdę trudno dziś znaleźć osobę, która by świadomie używała “tudzież” w roli spójnika zdań równorzędnych. Jestem wręcz przekonana, że większość z Was traktuje “tudzież” jako wyszukane i nadające się do ironizowania “albo”. Świetny duet stanowi z “jednakowoż” i “azaliż”.
No i właśnie – czy Wy używacie tego słowa? W jakich okolicznościach? Chętnie się dowiem, czy to słówko rzeczywiście jest drugim “super”, a o “super” i innych “mega” przeczytacie TUTAJ.
Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz mnie wesprzeć wirtualną kawą; zapraszam na mój profil na buycoffe.to:
Ja na co dzień rzadko spotykam się z „tudzież”, ale skoro wyjaśniłaś, jak go używać prawidłowo to może sam zacznę z niego korzystać 🙂
Zawsze lepiej wiedzieć, kto wie – może znajdziesz się na jakimś proszonym przyjęciu albo na ściance dla celebrytów? 😉
“Tudzież” jest zaraz obok “bynajmniej” na czele rankingu słów używanych przez ludzi, którzy chcą brzmieć mądrze. Na chęci zazwyczaj się kończy.
A to słowo, nie chwaląc się, znam od gimnazjum 😀
“Bynajmniej” chyba też się tu pojawi – ktoś już o nie prosił 🙂
Plotka głosi, że od dawna byłaś ponad normę.
Świetny blog! Uwielbiam takie językowe ciekawostki 🙂
Bardzo się cieszę i dziękuję. Zapraszam do czytania pozostałych wpisów 🙂